Vai ir vērts doties apmaiņas programmā?


Vai esi kādreiz devies apmaiņas programmā uz citu valsti? Varbūt pat kontinentu? Ja neesi, tad tev tas noteikti būtu jāizmēģina! Kādēļ? Pirmkārt, tu iegūsi pieredzi, kas „atvērs acis” uz plašāku pasauli, otrkārt, iegūsi zināšanas par dažādu valstu kultūru, kas noderēs personīgai izaugsmei un redzesloka paplašināšanai. Treškārt, tas tev iemācīs pielāgoties svešajam un nezināmajam, kā arī iemācīs aktīvi rīkoties, komunicēt un nebaidīties. Par šiem ieguvumiem pārliecinājušies  skolēni no Latvijas, kuri jau devušies „AFS Latvija” Starpkultūru programmas” apmaiņas programmā uz citām valstīm.

Visbiežāk jaunieši dodas apmaiņā uz Eiropas vidusskolām, taču iespēju ir patiesi daudz. Tu vari doties uz eksotisko Āfriku, atklāt dažādās etniskās grupas, nogaršot daudzveidīgos ēdienus. „AFS Latvija” piedāvā doties atklājumos un mācīties Kenijā, Ganā, Ēģiptē, Tunisijā un Dienvidāfrikā. Vai esi sapņojis aizceļot uz tālo Āziju un iemācīties hieroglifus, mndarīnu valodu? Arī šī vēlme ir tikai pāris soļu attālumā. Vari izzināt Ķīnu, Japānu, Filipīnas, Dienvidkoreju, Indiju, Honkongu, Malaiziju, Taizemi un pat Indonēziju. Vari aizceļot un iegūt pieredzi Okeānijā – Austrālijā, Jaunzēlandē, Dienvidamerikā – Meksikā, Peru, Paragvajā, Ekvadorā, Kolumbijā, Čīlē, Gvatemalā Panamā u.c., Ziemeļamerikā – ASV, Kanādā, Eiropā – Islandē, Spānijā, Itālijā, Portugālē, Bosnijā un Hercegovinā, Krievijā u.c. Vai tas neizklausās fantastiski?

Ja došanās apmaiņas programmā ārvalstīs tevi vēl nevilina, taču vēlies iegūt starpkultūru pieredzi, tad vari uzņemt savā ģimenē viesskolēnu vai kļūt par „AFS Latvija” brīvprātīgo un ikdienā komunicēt ar jauniešiem no dažādām pasaules valstīm. Uz jautājumiem par „AFS Latvija” darbību un aktivitātēm atbildēja jau pieredzējusī brīvprātīgā, organizācijas valdes pārstāve, vairākkārtēja viesskolēnu viesmāsa, Liene Muceniece.

Kādēļ, Jūsuprāt, jauniešiem būtu jādodas apmaiņas programmā?

Tā ir lieliska iespēja skolēnam kļūt patstāvīgākam un iepazīt savas stiprās un vājās puses. Tāpat arī iemācīties svešvalodu ļoti augstā līmenī, jo apmaiņas programmas laikā to vajadzēs pielietot katru dienu. Skolēniem patīk uz kādu laiku pabūt prom no savas ģimenes, lai kādā citā pasaules malā sev iegūtu otru ģimeni. Sadzīve un ikdiena citā valstī skolēniem dod labāku priekšstatu par vietējo dzīvi un kultūru, veidojot cieņpilnāku attieksmi.

Kāda Jums ir pieredze ar apmaiņas programmām? 

Manā ģimenē ir dzīvojuši 10 apmaiņas skolēni no dažādām pasaules malām. Šī pieredze ir palīdzējusi man uzlabot manas angļu valodas zināšanas un komunikāciju ar dažādiem kultūras pārstāvjiem. Vai ar spāni jāsabučojas, kad satiec uz ielas? Vienu vai divas bučas? Uz  kura vaiga pirmā jābučo? Kāpēc taizemieši visur pārvietojas ar mašīnu un nesaprot, kāda jautrība no pārgājiena? Kā argumentēt sevi sarunā ar vācieti? Un kas ir tas dīvainais krēms, ko austrālis katru rītu smērē uz maizes? Mūsu ģimenei tie vairs nav jautājumi - tā ir pieredze. Es novēlētu ikvienam padzīvot ar citas kultūras pārstāvi, lai daudz labāk izprastu savu kultūru un to, kāpēc mēs darām tā, kā mēs tās darām. Tāpat arī saprast, ka neesam nemaz tik atšķirīgi no citas kultūras pārstāvjiem.

Kā starpkultūru pieredze spēj ietekmēt ikdienu?

Mums visapkārt ir visdažādākās kultūras katru dienu. Dažas no tām viegli saprotamas un pieņemamas, citas grūtāk. Zinot šo kultūru īpatnības, ir daudz vieglāk ar tām sadzīvot un pielāgoties. Saprotot citam citu, ir daudz vieglāk kopā strādāt un dzīvot. 

Ko Jūs ieteiktu ģimenēm, kas vēlas uzņemt viesskolēnus, taču nav pārliecināti par to?

Tas noteikti nav vienas dienas lēmums - gadu dzīvosim kopā ar “svešinieku”. Es noteikti ieteiktu to pārrunāt ar visiem ģimenes locekļiem - vai tiešām visi ir gatavi šādam piedzīvojumam. Ja tā ir, tad droši var izmēģināt un uzņemt savā ģimenē viesskolēnu. Nav pat tik ļoti svarīgi no kādas valsts, bet svarīgi, ka esat gatavi atvērt savas mājas un sirdis “svešiniekam". Kā var zināt, ka tava mīļākā torte ir ar ķiršiem, ja nekad neesi tādu pagaršojis? Ieteiktu nebaidīties un izmēģināt šo pieredzi.

Ja nav iespējas uzņemt viesskolēnu vai doties apmaiņas programmā – vari kļūt par brīvprātīgo un šādi iegūt starpkultūru pieredzi, iegūt jaunus draugus – „ģimeni”. 

Kā Kofi Annan reiz teicis : „Varbūt mums visiem ir dažādas reliģijas, dažādas valodas, dažādas ādas krāsas, bet mēs visi nākam no vienas cilvēces.” Tādēļ nebaidies no saviem sapņiem, vēlmēm un rīkojies - pats grūtākais varbūt ir pavisam viegls.
Vairāk informācijas : https://afs.lv/

Tekstu veidoja un intervēja Līva Ašmane


Comments

Popular posts from this blog

Pasākumi, kurus noteikti jāapmeklē šovasar!

Apņemšanās

Kendama